Vinařství Sůkal

Tisk
PDF

Víno se dělá ve vinici

Nepříliš dlouhá, avšak velmi svérázná je rodinná tradice vinařství otce a syna Sůkalových. Prvním větším celkem byla půlhektarová vinice v trati Remíz, při jejíž výsadbě sbíral první vinařské zkušenosti Milan Sůkal mladší, který převzal vedení vinařství po svém otci v roce 1996. V roce 2004 se stal členem degustátorské skupiny expertů. Další kapitolou rozvoje vinařství bylo osázení viničních tratí Krásná Hora a Kukvička špičkovými odrůdami révy vinné. Blahodárnost osluněných jihovýchodních strání pro rulandské odrůdy, Sauvignon či Cabernet Moravia se projevila vysokou cukernatostí hroznů, které se staly základem pro výrobu jakostních vín s přívlastkem.

Sklepní hospodářství mají Sůkalovi v zadním traktu rodinného domu. V rozsáhlém podzemním sklepě je 50% vína uloženo v keramických nádobách. Zbytek vína je uložený v nerezových tancích a barikových sudech. Vína z vinařství Milana Sůkala zdobí nejen vinné lístky mnoha prestižních restaurantů v Praze (Zátiší, Belevue), ale i soukromé vinotéky znalců. Vyhledávaným mokem je především cuvée Krásná Hora, pojmenované podle trati,v níž dozrávají jeho dvě složky: Cabernet Moravia a Merlot. V roce 2008 vstoupila do firmy manželka Jaroslava, která se začala věnovat biopěstování vinné révy. V roce 2011 tak vyrobí svá první biovína.

„I když si ve volném čase nejlépe odpočinu při rybaření, mým největším koníčkem je má práce. Protože jen pečlivá péče o vinné keře a šetrné přírodní zpracování hroznů ve spojení s rukopisem vinaře, který se vinařství oddá zcela, jsou cestou k jedinečným vínům,“ vyznává svůj vztah k profesi Milan Sůkal.

Nejvýznamnější ocenění:

  • 2005 a 2007 GRAND PRIX VINEX - Cena agrární komory ČR za nejlepší kolekci vín
  • Vinař roku 2007 - 3. místo
  • Vinař roku 2008 - 5. místo

Pěstované odrůdy:

Sauvignon, Rulandské šedé, Tramín červený, Chardonnay, Neuburské, Veltlínské zelené, Zweigeltrebe, Cabernet Moravia, Pinot Noir
Merlot

Kontakt

Milan Sůkal
696 16 Nový Poddvorov 63
Tel: +420 606 146 552
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

loga-podpora