Moravské vinařské stezky

Tisk
PDF

01Moravské vinařské stezky tvoří ucelenou síť značených cyklistických tras pojmenovaných podle devíti v minulosti uznávaných vinařských podoblastí jižní Moravy. Každá z nich má svou vlastní vinařskou stezku, s bohatou a neopakující se nabídkou pro všechny skupiny návštěvníků či turistů. Podlužím a Hodonínskem prochází celkem tři tyto stezky, a to Vinařská stezka Podluží, Vinařská stezka Mutěnická a páteřní Moravská vinná stezka.

Vinařská stezka Podluží prochází téměř všemi obcemi Podluží a Hodonínska, a je tak nejdelší stezkou ležící v naší oblasti. Je to nejjižnější okruh Moravských vinařských stezek vedoucí převážně rovinatou oblastí charakterizovanou pěstováním vinné révy, kde se střídají úseky vedoucí po silnicích s malebnými trasami mezi vinicemi či se stinnými cestami na březích rybníků a v závětří lužního lesa. Pohostinné vinaře a lahodné víno najdete na stezce Podluží téměř všude, a navíc poznáte i živé vinařské společenství a ojedinělé ukázky lidové sklepní architektury.

Okruh, jenž má délku bezmála 115 km, je také přímo propojen s trasou mezinárodního cyklokoridoru, ze kterého se na něj můžete dostat cestami lužního lesa po několika málo šlápnutích do pedálů.

Moravská vinná stezka je páteřní trasou ojedinělé sítě regionálních cyklistických tras procházejících malebnou krajinou jižní Moravy. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, mezi něž patří např. Čejkovice, Starý Poddvorov, Dubňany či Ratíškovice, desítka chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje.

loga-podpora